SEO'daki En Önemli Parçalar

SEO bir vakum içerisinde işe yaramaz. Hareketli pek çok parçaya sahiptir ve bu parçaların doğru bağlam içerisinde akılcı bir biçimde yerine getirilmesi gerekir. Etkili pazarlama stratejisi uygulamak istiyorsanız bu kurala dikkat etmelisiniz.

Hedef kitleden kullanıcılara ve dönüşümlere kadar SEO hareketli olan parçalarda doğru bağlam içerisinde yerine getirilmelidir. SEO parçalarını doğru bağlamda yerine getirebilmeniz durumunda dönüşümler ve satışlar açısından muazzam bir avantaj elde etmiş olursunuz.

Bu yazıda etkili bir SEO çalışması gerçekleştirebilmek için 11 önemli SEO parçasına detaylı bir biçimde yer verilmiştir. Bu detaylardan yararlanarak çalışmalarınızı farklı bir boyuta taşıyabilirsiniz.

1. Hedef Kitleniz ve Sektörünüz

Temel sektörünüz ve hedef kitleniz SEO stratejisi konusunda ilk olarak göz önünde bulundurmanız gereken durumdur.

Hangi sektörde yer alıyorsunuz?
Sektördeki en iyi rakipler kimler?
Rakipleriniz birincil olarak hangi yöne eğilim gösterdiler?
Rakipleriniz SEO stratejilerini nasıl uyguluyor?
En zorlayıcı rekabet durumu hangisi?
Bu soruların her birisi SEO stratejinizi yapılandırma konusunda size yardımcı olacaktır. SEO stratejisinde yer alacak olan hareketli parçaları bir araya getirebilmek için bundan sonra yapacaklarınıza ekstra dikkat etmeniz gerekmektedir.

2. Anahtar Kelime Araştırması

SEO için hedef kitle ve sektör normlarını ele alıp incelemeye başladığınız zaman gerçekleştireceğiniz anahtar kelime araştırması bir gerekliliktir. Bunu yaparak hedef kitlenizin neleri aradığını daha net bir biçimde öğrenebilirsiniz.

Ancak hedef kitlenizin neyi aradığından çok hedef kitlenizin nasıl arama yaptığı da önemlidir. Anahtar kelime araştırması yaparken bunu hesaba katıp SEO stratejinizi uygun temeller üzerine kurgulamaya çalışmalısınız.

Bulunduğunuz sektöre göre en doğru adımları atmayı başarmak istiyorsanız satın alım gerçekleştirecek olan kişilerin arama karakteristiklerini anlamaya çalışmalı ve bu karakteristik durumların genel SEO stratejisini nasıl etkilediğini araştırmalısınız.

Anahtar kelime araştırması yaparken aşağıda yer alan araçları kullanabilirsiniz;

Google Keyword Planner
Google Trends
Google Arama Sonuç Sayfası
Ahrefs
SemRush
KwFinder

3. Kullanıcı Davranışı

Anahtar kelimelerin ardında yer alan kullanıcı davranışı SEO kampanyanızı başarıya ulaştırmak için gerekli olan bir diğer niteliktir.

Örnek vermek gerekirse, hedef kitleniz “bir araya getirebileceğim aletler” şeklinde arama yaparak aramaya başlamış olabilir. Ancak bir sonraki adımda “indirimli aletler”, “kendin yap kendin oluştur aletleri” ve “tamamlayıcı aletler” şeklinde aramalar gerçekleştirmiş olabilirler. Tüm varyasyonların her birisi açılış sayfasına gelecek olan kullanıcıların artış göstermesini sağlayacaktır.

Bu anahtar kelimeleri genel SEO sürecine dahil etmek kazançlı bir iş olabilecektir. Anahtar kelime araştırması yaparken bu tür varyasyonları hesaba katmazsanız ve pazarın değişen koşullarını göz önünde bulundurmayı tercih etmezseniz hedef kitlenin arama davranışı konusunda bilgi sahibi olamazsınız. Bu durumda anahtar kelime araştırmasını derin bir biçimde gerçekleştiremezsiniz.

Anahtar kelime araştırmasında çok daha derinlere ilerlemek istiyorsanız bunlara dikkat etmelisiniz. Anahtar kelime araştırmasında ne kadar derinlere giderseniz elde edeceğiniz en iyi fırsatlarla karşılaşma olasılığınız bir o kadar yüksek olacaktır.

4. Analiz ve Raporlama

Biraz gerçekçi olalım. SEO kampanyasında isabetli bir raporlamadan daha önemli başka bir şey yoktur.

Oluşturduğunuz kampanyadan elde ettiğiniz sonuçları rapor haline dönüştüremiyorsanız bir kampanyada problem veya hata olup olmadığını anlayabilme fırsatına sahip olamazsınız.

Bunu gerçekçi bir örnekle daha iyi açıklamak mümkündür. Bazı sektörlerde anahtar kelime stratejisinde günlük veya haftalık değişimler söz konusu değildir. Hatta bazı sektörlerde altı ay geçmesine rağmen değişim yapmanızı gerektirecek bir durum olmayabilir.

Ancak sürekli değişen sektörlerde pazar çok çabuk bir şekilde biçim değiştirir. Bu tür sektörlerde her çeyrekte veya her ayda anahtar kelime araştırması yaparak SEO çalışmalarına uyum sağlayacak bulgular elde edilmelidir. Hedef kitlenizin ne istediğini anlamak istiyorsanız bu fırsatı kaçırmamalısınız.

Bu durum analiz raporlarına da yansımaktadır. Bir açılış sayfasına bir anahtar kelime atadığınız zaman hangi anahtar kelimelerin hangi açılış sayfalarına trafik getirdiğini daha net bir biçimde görebilirsiniz. Böylece SEO stratejinizin genel yapısıyla ilgili çok daha net bilgiler elde etmeyi başarabilirsiniz.

Bunu etkili bir biçimde gerçekleştirerek bulunduğunuz pazarda yaşanan sektör değişimlerine başarılı bir biçimde uyum sağlayabilirsiniz. Bu nedenle analiz raporlama oldukça önemlidir. Analiz raporlarınız bir ayda yoğun miktarda bot trafiği aldığınız gösteriyorsa başarılı olduğunuzu söylemek pek söz konusu olmayacaktır.

Kaynak: https://www.ayhankaraman.com/seo-nun-en-onemli-11-parcasi/

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “SEO'daki En Önemli Parçalar”

Leave a Reply

Gravatar